Różne zalety aktywności fizycznej

Różne zalety aktywności fizycznej

Aktywność fizyczna podejmowana w każdym wieku przez całe życie daje sporo korzyści. Ma pozytywny wpływ na zdrowie, nasz wygląd, życie społeczne oraz samopoczucie. Co dokładnie może nam dać nawet niewielka dawka regularnego ruchu?

Sport a zdrowie

Podejmowanie aktywności fizycznej poprzez trenowanie różnych dyscyplin będzie angażowało do ruchu cały organizm. Nieważne czy interesują nas treningi gry w golfa, czy jogging; aktywność fizyczna sprawia, że wzmacniają się nasze mięśnie szkieletowe, stajemy się silniejsi i odporniejsi, a poziom wysiłku, na jaki możemy sobie pozwolić, wzrasta.

W młodości różne formy aktywności stymulują rozwój motoryczny, w późniejszych latach wzmacniają naszą kondycję. Każda podjęta aktywność uruchamia w naszym organizmie szereg procesów związanych z pozyskiwaniem energii. Do tego – co jest efektem najczęściej pożądanym na siłowni – redukuje nadmiar tłuszczu. Nic więc, tylko zakładać strój sportowy i wybrać dyscyplinę, która będzie nas interesować. Dobrze jest odwiedzać siłownię regularnie i ćwiczyć różne partie ciała, aby wzmacniać je sukcesywnie, jednak wybór konkretnej dyscypliny również pozwoli nam rozwijać się sportowo nie tylko w kontekście zdrowia fizycznego, ale i społecznie.

Sport a kontekst społeczny

Branie udziału w aktywnościach drużynowych (piłka nożna, siatkówka, hokej) lub zajęciach rekreacyjnych grupowych (wycieczki rowerowe, wypady rodzinne na stok i tym podobne) to nie tylko poprawianie fizycznego stanu swojego organizmu; pozytywnie wpływa również na psychikę. Uczy pracy w zespole, wzajemnego dbania o swoje zdrowie (wspólne przeglądy sprzętu oraz, na przykład, rodzicielska kontrola zabezpieczeń: czy działają hamulce, czy snowboard wiązania są odpowiednio wykonane i tak dalej). Do tego aktywność zespołowa uczy zasad zdrowej rywalizacji w czasie zawodów czy wyścigów. Satysfakcjonuje, poprawia nastrój oraz pozwala mierzyć się z trudnościami, jak i dźwigać ciężar porażek. Słowem: buduje społecznie i ukierunkowuje psychicznie, pomaga zwyciężyć stres i wypompowywać nadmiar energii oraz emocji.

Sport uczy też zwyciężać. To małe i duże wygrane, wraz z rosnącą siłą, wytrzymałością i bardziej zadbaną sylwetką, pomagają czuć się pewnie, zaradnie i przekonują o naszej wartości, pozwalają wierzyć nam we własne siły. To dlatego tak ważne jest, by już na wczesnym etapie zachęcać dzieci do uprawiania sportu. Nie każdy musi być olimpijczykiem, ale każdemu z nas należy się trochę zdrowia i komfortu psychicznego.